Ból głowy w skroniach - przyczyny, leczenie. Co może oznaczać?
Dokuczliwy ból głowy w skroniach upośledza codzienne funkcjonowanie - zwykle jest to tzw. ból napięciowy o podłożu psychogennym, choć może mieć różne pochodzenie. Dolegliwości bóle potęguje stres, głód, zmęczenie, odwodnienie i niedostateczna ilość snu. Jak leczyć ból głowy w okolicach skroni i kiedy warto skorzystać z konsultacji lekarskiej?
Ból głowy w skroniach - przyczyny napięciowego bólu głowy
Napięciowy ból głowy (NBG) zgodnie z Międzynarodowym Towarzystwem Bólów Głowy (z ang. International Headache Society) zaliczany jest do pierwotnych, samoistnych bólów [1]. Jest bólem głowy spowodowanym wzmożonym napięciem mięśni. Etiologia napięciowego bólu głowy nie jest do końca znana, choć jak wskazują specjaliści, dużą rolę odgrywają czynniki psychogenne (jego podstawowym źródłem jest stres). Ból głowy w skroniach może towarzyszyć depresji i zaburzeniom lękowym, wystąpieniu dyskomfortu sprzyja też niedostatecznie higieniczny trybu życia (alkohol, nikotyna, odwodnienie, brak dostatecznej ilości snu). Szczyt zachorowalności na napięciowy ból głowy przypada po 40 r. ż. (dwukrotnie częściej diagnozowany jest on u kobiet, niż u mężczyzn). Jak manifestuje się NBG?
Napięciowy ból głowy - objawy bólu głowy w skroniach
Napięciowy ból głowy (NBG) zwykle jest zlokalizowany w okolicach skroniowych, choć może obejmować całą głowę i mieć charakter uciskowy (efekt bólowej obręczy wokół głowy). Epizody bólu trwają od minuty do kilku dni. Postać epizodyczna dotyka około 85% populacji ogólnej, jest więc to powszechny problem zdrowotny współczesnego społeczeństwa [2]. Natężenie dolegliwości w przypadku bólu głowy w okolicach skroni zwykle jest niewielkie lub średnie, nie towarzyszą im nudności ani wymioty. Pacjenci określają odczuwany ból jako rozlany i tępy, zwykle występuje on obustronnie (w 10% jest to tylko ból lewej skroni lub prawej skroni). Ból w skroniach to nie jedyny symptom, mogą towarzyszyć mu trudności z zasypianiem, nadwrażliwość na hałas i światło, zmniejszone łaknienie, czy zespół chronicznego zmęczenia. Niekiedy ból głowy w skroniach może przejść w postać przewlekłą (na częste nawroty i długotrwałe interwały bólowe skarży się już 2-3% populacji).
Ból napięciowy - jak leczyć ból głowy w okolicach skroni?
Częste bóle głowy w skroniach wpływają negatywnie na codzienne życie, uniemożliwiając pacjentom wykonywanie wielu czynności. Co zrobić, aby uwolnić się od tego uciążliwego problemu? Stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne (ma charakter doraźny - zwykle są to doustnie stosowane leki niesterydowe przeciwzapalne), jak i niefarmakologiczne (techniki relaksacyjne, akupunkturę, medytacje, elektromiografię, tzw. EMG biofeedback). Leki o działaniu przeciwbólowym skutecznie ograniczają stymulację bólową, poprawiając komfort codziennego funkcjonowania pacjenta walczącego z napięciowym bólem głowy. Co jeszcze zrobić, aby odczuć ulgę i zmniejszyć ryzyko nawrotów bólu? Istotne jest również prowadzenie higienicznego trybu życia, unikanie czynników wyzwalających lub nasilających ból głowy w skroniach (m.in. stresu, negatywnych emocji, używek). Pacjent powinien stosować zbilansowaną dietę, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i pamiętać o odpoczynku. W powrocie do zdrowia pomocna może okazać się też aromaterapia, psychoterapia i fizjoterapia [3].
Ból głowy w skroniach - kiedy udać się do lekarza?
W jakich sytuacjach ból głowy w okolicy skroni powinien skłonić nas do konsultacji lekarskiej? Jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują, a zwłaszcza gdy się nasilają, wskazana jest wizyta u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), który podejmie dalszą diagnostykę (w razie wyraźnych wskazań, specjalista może zlecić wykonanie morfologii, OB czy innych badań biochemicznych i obrazowych). Powodem do niepokoju jest również wystąpienie bólów w skroniach po raz pierwszy u pacjentów po 50. roku życia [4].
Podsumowując, ból głowy, np. w skroniach powoduje dezorganizację życia zawodowego i rodzinnego (często powoduje niezdolność do pracy i absencję). Jego leczenie nie jest proste, doraźnym elementem terapii są (dostępne bez recepty) leki niesterydowe przeciwzapalne. Jeśli ból ma charakter nawracający lub dolegliwości stają się coraz bardziej intensywne, wymaga interwencji medycznej.
Źródła:
1. https://ihs-headache.org/wp-content/uploads/2020/05/ICHD-3-Pocket-version.pdf [dostęp: 30.08.2020],
2. https://podyplomie.pl/wiedza/neurologia/217,napieciowy-bol-glowy [dostęp: 30.08.2020],
3. https://emg-neurolog.pl/napieciowy-bol-glowy/ [dostęp: 30.08.2020],
4. Grażyna Zwolińska, Ból głowy, “mp.pl”, 29 marca 2017 [dostęp: 30.08.2020],
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152658,bol-glowy.