Ból zęba - co uśmierzy ból? Przyczyny, leczenie
Ból zęba niekiedy określa się jako jeden z najgorszych typów dolegliwości bólowych. Szczególnie dotkliwy jest silny, rwący ból, szczególnie w momencie, gdy akurat nie mamy dostępu do dentysty. Ból zębów może mieć różne przyczyny, spośród których najpowszechniejszą z pewnością jest próchnica. Niekiedy jednak bywa on skutkiem na przykład stanu zapalnego zęba, chorób dziąseł, powikłań po ekstrakcji albo różnego rodzaju schorzeń w obrębie twarzy. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bolącego zęba i jak przebiega leczenie tego typu przypadłości?
Najczęstsze przyczyny bólu zęba
Zdecydowanie najczęściej występująca przyczyną bólu zęba są zmiany wywołane próchnicą. Schorzenie to dotyka: szkliwo, zębinę i cement korzeniowy. W jej przebiegu postępuje proces remineralizacji, który może prowadzić nawet do utraty zęba. Co więcej, próchnica ma skłonności do przenoszenia się na okoliczne tkanki, w tym kolejne zęby, a niekiedy nawet może mieć ona negatywny wpływ na cały organizm.
Kolejną z przyczyn bólu zęba jest jego nadwrażliwość. Mogą do niej prowadzić niektóre schorzenia, w tym cofanie się dziąseł lub nasze własne działania, na przykład zbyt silne szczotkowanie, a nawet stosowanie niektórych środków wybielających. Objawami tej przypadłości jest nagły, silny ból zęba po jego zetknięciu się z wyjątkowo niską lub wysoką temperaturą, a także niektórymi pokarmami, szczególnie słodkimi. W takiej sytuacji najlepiej będzie skorzystać z pomocy stomatologa, który podczas wizyty zastosuje specjalne środki wzmacniające szkliwo i poinstruuje nas co do zabiegów, jakie należy wykonywać na co dzień w domu.
Przyczyną bólu zębów mogą być również stany zapalne w obrębie miazgi oraz dziąseł, a także różnego typu powikłania po zabiegach dentystycznych, najczęściej po jego ekstrakcji. Często bolące zęby są także efektem leczenia kanałowego, a konkretnie samego zatrucia zęba. W obu przypadkach dochodzi do podrażnienia miazgi lub okolicznych tkanek przez dostanie przeniknięcie do nich aplikowanego do kanalików środka, co wywołuje doznania bólowe.
Ból zęba a neuralgia – jak je odróżnić?
Niekiedy sam ból zębów jest jedynie pozorny, a prawdziwa przyczyna problemów tkwi w zupełnie innymi miejscu. Najczęściej są to fragmenty obwodowego układu nerwowego. Schorzenie wywołujące takie dolegliwości nazywamy neuralgią.
Taki pozorny ból korzenia zęba może być bardzo mylący. Jego charakterystyczną cechą jest brak uśmierzenia dolegliwości w momencie, gdy wykonane zostały wszelkie czynności dla pozbycia się problemu, łącznie z ekstrakcją zęba. W takiej sytuacji ból najczęściej przenosi się na ząb sąsiadujący. Rzeczywista przyczyna problemu tkwi bowiem znacznie głębiej, a dokładnie w nerwie. Jeżeli został on uszkodzony, jest stale drażniony lub zaszły w nim inne, patologiczne zmiany, może być przyczyną przewlekłych doznań bólowych. Co więcej, niekiedy nawet jego zaleczenie może nie przynieść ulgi. W przypadku neuralgii lekarz najczęściej zapisze środki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe lub terapię TENS, polegającą na oddziaływaniu na zmienione chorobowo miejsce prądem o niskiej częstotliwości.
Do innych przyczyn pozornego bólu zęba zalicza się między innymi zapalenie zatok przynosowych, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, półpasiec, a nawet dusznicę bolesną - chorobę niedokrwieną serca.
Sposoby leczenia bólu zębów i dziąseł
Ból zęba może zostać skutecznie wyleczony jedynie z pomocą profesjonalisty. Do stosowanych przez niego metod należą przede wszystkim:
-
oczyszczenie zęba i wypełnienie ubytku;
-
ekstrakcja zęba;
-
antybiotykoterapia;
-
leczenie kanałowe.
Samodzielnie możemy jedynie złagodzić objawy, aby dotrwać do najbliższej możliwej wizyty. W aptekach znajdziemy liczne żele, maści, spraye czy tabletki, które pomogą nam zwalczyć ból. Nigdy jednak nie powinny nam one posłużyć jako zamiennik wizyty u stomatologa.
Domowe sposoby na ból zęba
Zwolennicy naturalnych środków, a także osoby, które z jakichkolwiek powodów nie powinny stosować leków przeciwbólowych, mogą pomóc sobie przetrwać ten trudny czas za pomocą domowych preparatów.
Najpopularniejszym domowym sposobem na ból zęba jest żucie goździków, które działają jak naturalny antybiotyk. Ma on również właściwości znieczulające. Możesz też zastosować olejek goździkowy. Pamiętaj, że zaleca się jego wymieszanie z innym olejem, na przykład oliwą z oliwek, aby uniknąć podrażnienia dziąsła bądź języka.
Naturalnym antybiotykiem jest również czosnek, którym również można uśmierzyć ból zęba. Można go rzuć lub przyłożyć do bolącego miejsca, choć większość osób wybiera jednak płukankę. Aby ją przygotować, należy rozgnieść ząbek i zalać go wrzątkiem, a po ostudzeniu wypłukać usta.
Kolejną domową metodą na złagodzenie bólu zęba jest szałwia. Wszystko za sprawą znajdującej się w niej kamfory. Zazwyczaj stosowana jest płukanka, do której przygotowania wykorzystuje się kilka liści szałwii (ewentualnie torebki tej ekspresowej) oraz wrzątek. Inna opcja to przyłożenie do bolącego miejsca wacika nasączonego olejkiem szałwiowym.
Niektórzy na ból zęba stosują również płukankę z sody oczyszczonej. Zmienia ona bowiem pH w ustach na wyższe, w którym nie rozwijają się bakterie.
Domowe sposoby na stan zapalny zęba oraz inne schorzenia w obrębie jamy ustnej mogą przynieść chwilową ulgę. Nie zwalczają jednak przyczyny problemu. Dlatego pamiętaj, że jedynym sposobem na to, by pozbyć się bólu na dobre, będzie wizyta u dentysty.
Źródła:
https://www.idental.com.pl/blog/67-bol-zeba-czy-neuropatia